„Banki wykreowały te franki.”

Paweł Kawarski        29 października 2021        Komentarze (0)

W debacie publicznej dotyczącej kredytów indeksowanych lub denominowanych do walut obcych, w praktyce do franka szwajcarskiego, w praktyce nie zdarza się, aby którykolwiek bank przyznał, że w toku udzielania tych kredytów popełnił jakąś nieprawidłowość.

Jednakże, jest jeden wyjątek. Otóż w podczas debatyEkonomiczne konsekwencje kredytów frankowych, która została zorganizowana przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu i miała miejsce dokładnie pół roku temu, 29 kwietnia 2021 r., przedstawiciel banku przyznał, że z tymi kredytami wiąże się szereg nieprawidłowości:

Rafał Kozłowski

56:00

Druga rzecz, która zawiodła, chciwość. Chciwość po obu stronach. Banki zarabiały na kredytach pieniądze. Łatwiej było udzielić kredyt we franku szwajcarskim niż w złotym, bo jego bieżąca rata była niższa. W związku z czym bankowi było łatwiej zarobić pieniądze. Klientowi łatwiej było ten kredyt kupić, bo rata była niższa.(…)

1:14:45

Tak jest. Ja tu wejdę w słowo może i powiem o dwóch rzeczach. Najpierw o kredytach walutowych.

Co dziś wiemy, że było wadą tych kredytów, co do której się sądy zgadzają już w tej chwili? To, że bank stosował własny kurs kupna i własny kurs sprzedaży. (…)

1:15:23

I zgoda, dziś już wiemy, że stosowanie tych marż, które nie były w żaden sposób algorytmiczny określone jest wątpliwe. (…)

1:17:12

Natomiast też chciałbym dwie rzeczy sprostować.

Kredyt denominowany, czy kredyt indeksowany, od kredytu walutowego różnił się jedną rzeczą. W kredycie walutowym wypłata następuje na rachunek klienta – w walucie. (…)

W przypadku kredytu indeksowanego i denominowanego te dwie operacje wypłaty na rachunek i zastosowanie kursu kupna zostały zbite w jedną. I to jest dzisiaj problematyczne, można powiedzieć, tutaj nie ma, gdyby ten kredyt był wypłacany na rachunek walutowy, a potem klient by go sprzedał nie mielibyśmy dzisiaj żadnego sporu, tak. I to do tego się zasadniczo sprowadza. (…)

1:18:20

Teraz jeszcze jedna rzecz, bo pada zarzut tu ze strony pana, że banki nigdy tych franków nie miały jak je udzielały. Zgoda, zgadzam się. Uwaga, powiem, rzecz obrazoburczą. Banki wykreowały te franki. Dlaczego? Ponieważ udzielenie kredytu każdego jest kreacją pieniądza.

1:18:38

Arkadiusz Szcześniak

Dziękujemy za te słowa.

Rafał Kozłowski

Polega na tym, że mamy kredyt, a na rachunku klienta po drugiej stronie pojawiają się środki, czyli jeżeli ja panu prezesowi wypłacam kredyt złotowy, załóżmy, że pan weźmie kredyt na pralkę. To ja kreuję te pieniądze, ja tych złotówek nie mam. I tak samo było z tymi frankami, one zostały wykreowane. […]

Zapis wszystkich wypowiedzi przedstawiciela banku jest dostępny w niniejszym pliku. Pełna treść debaty jest dostępna na portalu YouTube, konto BankoweBezprawie.pl.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 042 143e-mail: pawel@kawarski.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: