Dzisiaj, 2 sierpnia 2016 r., Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt nowej ustawy dotyczącej „frankowiczów„, konkretnie konsumentów i niektórych jednoosobowych przedsiębiorców, którzy są stronami umowy o kredyt indeksowany, kredyt denominowany, pożyczkę indeksowaną lub pożyczkę denominowaną.
Zakres działania projektu ustawy jest dosyć wąski – obejmuje obowiązek zwrotu kwot stanowiących przekroczenie godziwego spreadu walutowego, który nie może być być wyższy niż 0,5% od kursu NBP. Projekt zawiera istotne ograniczenie polegające na tym, że roszczenie może dotyczyć kapitału kredytu nie przekraczającego 350.000 zł.
Przedmiotowa procedura zakłada:
a) złożenie przez kredytobiorcę wniosku o przesłanie przez bank informacji o stosowanych spreadach,
b) bank odpowiada w ciągu 30 dni,
c) kredytobiorca ma 12 miesięcy na złożenie wniosku o zmniejszenie kapitału kredytu o kwotę nienależnego spreadu (lub zwrot w przypadku kredytów spłaconych).
Na stronie internetowej opublikowano relację z konferencji prasowej z 2 sierpnia 2016 r., a także „Założenia projektu ustawy” oraz projekt „ustawy o zasadach zwrotu niektórych świadczeń wynikających z umów kredytu i pożyczki„.
Jakkolwiek proponowana ustawa może być uznana za korzystną dla kredytobiorców w wąskim zakresie (brak konieczności dowodzenia abuzywności spreadów), z pewnością jest solidnym rozczarowaniem, gdyż nie rozwiązuje podstawowego problemu istotnego wzrostu zadłużenia i nie eliminuje ryzyka kursowego (nie mówiąc o pominięciu prawnych aspektów udzielania kredytów indeksowanych i denominowanych).
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }