Projekt ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych – pierwsze czytanie

Paweł Kawarski        24 lipca 2015        Komentarze (0)

W czwartek 23 lipca 2015 r. odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej oraz o zmianie niektórych ustaw. Uff, niezły tytuł, dlatego proponuję krócej – projekt „ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych”.

Na stronie internetowej Sejmu udostępniono projekt ustawy wraz z uzasadnieniemdruk nr 3660 – oraz stenogram z przebiegu pierwszego czytania – na s. 368-382 znajdują się wystąpienia przedstawicieli klubów poselskich oraz Ministra Finansów. Czytanie zakończyło się skierowaniem projektu do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia.

Na ile proponowana ustawa byłaby interesująca dla kredytobiorców walutowych, muszą ocenić oni sami zapoznając się z tekstem projektu lub jego omówieniem, tu przykładowe streszczenie prasowe.

Ze swej strony chciałbym podkreślić aspekt prawny – podstawowy, który znajduje wyraz w tytule ustawy, w definicji „walutowy kredyt mieszkaniowy”, i w pozostałych postanowieniach. Sformułowania te przechodzą do porządku dziennego nad kwestią wadliwości „denominowania” lub „indeksowania” kredytu do walut obcych, szczególnie do franka szwajcarskiego. Wadliwość ta stwierdzana jest w kolejnych wyrokach, o czym pisałem poprzednio.

Niestety również dyskusja poselska pozostawia wiele do życzenia w tym zakresie – wypowiadano się o kredytach walutowych lub frankowych, zamiast „walutowych” lub „frankowych”. Tylko jedna wypowiedź wskazała, że „coraz częściej pojawiają się wyroki sądów, które kwestionują istotę kredytu frankowego, twierdząc, że była to od samego początku klauzula niedozwolona”.

Uchwalenie ustawy w proponowanym kształcie – co do zasady – oraz skorzystanie z niej przez kredytobiorcę oznaczać będzie zacementowanie na niekorzyść kredytobiorcy stosowania klauzul niedozwolonych w danej umowie, przynajmniej do dnia „restrukturyzacji”, czyli przeliczenia kredytu z waluty obcej na walutę polską.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 042 143e-mail: pawel@kawarski.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: