Rzecznik Finansowy: klauzule walutowe niezgodne z prawem bankowym i kodeksem cywilnym

Paweł Kawarski        06 czerwca 2016        Komentarze (0)

Dzisiaj, 6 czerwca 2016 r. Rzecznik Finansowy opublikował „Raport Rzecznika Finansowego. Analiza prawna wybranych postanowień umownych stosowanych przez banki w umowach kredytów indeksowanych do waluty obcej lub denominowanych w walucie obcej zawieranych z konsumentami.” Niezależnie od tego, że za kilka dni przedstawię podsumowanie Raportu, już w tej chwili polecam moim Czytelnikom jego lekturę, a także lekturę streszczenia.

W „Raporcie” poddano analizie szereg zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych: klauzule waloryzacyjne (indeksacyjne), warunki zmiany oprocentowania kredytu, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ustawa „antyspreadowa”, ujemna wartość wskaźnika LIBOR.

W odniesieniu do zagadnienia, któremu poświęcam najwięcej miejsca na blogu – klauzulom indeksacyjnym – Rzecznik stwierdza, że klauzule waloryzacyjne – uzależniające wartość kapitału i odsetek od kursu walut można uznać:

  • za nieważne, jako niezgodne z art. 69 ust. 1 prawa bankowego,
  • za abuzywne, jeśli przewidują uznaniowy sposób określania tych wartości (np. decyzją zarządu).

Nie ukrywam, że witam te słowa z satysfakcją, gdyż konkluzje te niewątpliwie będą służyć licznym kredytobiorcom w ich sporach z bankami, a także z uwagi na to, że pogląd o nieważności klauzul indeksacyjnych jako sprzecznych z ustawą – prawo bankowe zawarłem w pismach procesowych już w ubiegłym roku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 042 143e-mail: pawel@kawarski.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: